امروز: / الإثنين 16-ذو القعدة-1441 / Monday 2020-July-6

مناسبت روز
پیام روز :

سال نو مبارک باد

new-day
تبریک آغاز سال ۱۳۹۸

سال نو مبارک باد
بسم الله الرحمن الرحیم

«یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللیل و النهار، یا محوّل الحول

و الأحوال،حوّل حالنا إلی أحسن الحال»

شکر و سپاس دو نعمت ناشناخته در آستانه سال نو

این روزها بوی تحول و دگرگونی در طبیعت به مشام می رسد.سالی دیگر از عمر ما چون ثانیه ای گذشت و سالی نو از راه رسید. هر چند طی دو سه سال گذشته خداوند بر اساس حکمت خود،کمتر ما را از نعمت بارندگی برخوردار نموده است، اما در عین حال با حلول بهاری دیگر باز هم چشمه ها جوشان است و شکوفه های درختان سرسبز و زیبا.

اینک ما بندگانی که هیچ گاه نتوانستیم قدر این همه نعمت های بی پایان خداوند را که از روی لطف و عطوفت بر ما ارزانی داشته است؛بشناسیم و شکر و سپاس آن ها را به جای آوریم، باید در این حیات دوباره طبیعت زیبا، ضمن تضرع و زاری و توبه و انابه به درگاه او، دست دعا و نیاز به سوی او دراز نماییم و افزایش نعمت های اورا از درگاهش طلب نماییم و بر نعمت های آشکار و پنهان و ناشناخته اش ابراز سپاس کنیم. حضرت امیر المؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) در باره نعمت های ناشناخته می فرمایند: “نعمتان مجهولتان، الصحه و الأمان” یعنی دو نعمت ناشناخته است: تندرستی و سلامتی و امنیت”

چنان چه نگاهی به دعای جوشن صغیر که پس از دعای جوشن کبیر در مفاتیح الجنان وارد شده است؛بیاندازید خواهید دید تا چه میزان ما به خداوند بدهکاریم و نتوانسته و نخواهیم توانست حق شکر نعمت های او را ادا نماییم .

همچنین لازم بلکه واجب است در بهره گیری از نعمت های خدادادی راه اعتدال را پیش گیریم و در مصرف آن ها نهایت صرفه جویی را رعایت نماییم و از اسراف و حیف و میل آن ها پرهیز کنیم.

بهار طبیعت همه ساله در نخستین روز از ماه فروردین، حلول می نماید و در این بهار، درختان شکوفه داده،چشمه ها پر از آب خواهد شد و بوی طراوت و تازگی و عطر باران های بهاری و گل ها و شکوفه ها، در هر کوی و برزنی، به مشام می رسد. حلول هر بهار طبیعت،سرآغاز سال جدید هجری خورشیدی اسـت که مبدأ آن، هجرت پیامبر گرانقدر اسلام( صلی الله علیه و آله و سلم) است، و در نزد فاسی زبانان، به نوروز، شناخته می شود و در لسان برخی از روایات و نزد عرب ، از آن به نیروز تعبیر می شود.

مردم ایران ، افغانستان،تاجیکستان،آذربایجان و برخی از مناطق کشور های دیگر مانند پاکستان، عراق، چین و سایر مناطق،در روز های آغازین بهار طبیعت، آداب و رسوم و سنت هایی ویژه دارند که از جمله آنها،بر پا داشتن عید،تبریک گفتن و نیز دید و بازدید از یکدیگر است و در این روزها، صله رحم، مفهوم عملی خود را در بین مردم این مناطق باز می یابد و محبت و دوستی نزد آنان، به جایگاهی بلند صعود می نماید.از جمله سنت های دیرین مردم ایران، گشت و گذار در طبیعت زیباست که در آخرین روز از تعطیلات نوروز و در روز سیزدهم فروردین، بسیار مورد توجه مردم کشورمان است.در این روز که به نام “روز طبیعت” نام گرفته است؛ سبزه زارها و زیبایی های طبیعت، مردم را به سوی خود جذب نموده و جلوه ای از شکوفایی و طراوت را به نمایش می گذارد. هرچند در برخی از کشور های دیگر مانند مصر و سودان نیز این سنت وجود دارد و این جانب که چند سالی در کشور های آفریقایی از جمله سودان اقامت داشته ام، به یاد دارم که در کشور سودان نیز یک روز به نام “شمّ النسیم” یا “بوی نسیم” نام گذاری شده و در آن روز، مردم این کشور به دامان طبیعت می شتابند و از طبیعت زیبا بهره می گیرند. به منظور بهره برداری از این فرصت و نگهداری محیط های زیبای طبیعت برای نسل های بعدی، لازم است که همه ما در حفظ آن نهایت تلاش خود را به کار گیریم و از آلودگی و تخریب طبیعت که متعلق به همه است خودداری نماییم.

از جمله سنت های مردم ایران خانه تکانی و کاشتن سبزه و تدارک برگزاری این عید باستانی است که معمولا از یک ماه پیش از بهار آغاز می شود. همچنین بسیاری از مردم، تعدادی ماهی قرمز تهیه کرده و برای روزهای عید، آن ها را در تنگ های مخصوص نگهداری می نمایند. بر اساس آمار های اعلام شده، سالانه بیش از پنج میلیون ماهی قرمز در ایام عید نوروز، عرضه می گردد و متأسفانه بیشتر مردم، شیوه نگهداری از این موجود زنده و مخلوق الهی را فرا نگرفته اند و غالبا در روز ها یا ماه های نخستین سال این موجودات زیبا و دوست داشتنی به دلیل عدم مراقبت و نگهداری درست، جان خود را از دست داده و روانه سطل های زباله می گردند و گاهی پس از ایام عید،به نهر ها و جویبار های کوچک انداخته می شوند که این شیوه نیز مورد تأیید کارشناسان محیط زیست نبوده و می تواند باعث به هم خوردن توازن در این محیط ها شود،در حالی که بنا به نظر کارشناسان محیط زیست،این گونه ماهی ها می توانند دست کم تا ده سال زندگی کنند. از این رو لازم است در حفظ و مراقبت از این موجودات زیبا تلاش کنیم و همچنین لازم است از سوی سازمان خدمت گذار محیط زیست، آموزش های لازم در این خصوص ارایه گردد.

در باره چرخش هر سال بر روی یکی از حیوانات،در بین مردم مناطقی از آسیا،نیز سنتی وجود دارد که برای آگاهی کاربران عزیز، به صورت اختصار، توضیحات زیر را تقدیم می داریم:

در مناطق وسیعی از آسیا و در آسیای مرکزی ،چینی ها و ترکان قدیم،نام برخی از حیوانات را بر روی ماه های دوازده گانه سال ،می نهادند و هر سال را، سمبلی از یکی از آن حیوانات می دانستند و در آغاز هر سال، آن حیوان را ذبح می نمودند. آغاز هر سال شمسی با یکی از این ماه ها همزمان می گردد که در اصطلاح ما ایرانیان،سال روی آن حیوان چرخیده است.در این جا ضمن عرض تبریک حلول سال نو و آرزوی موفقیت و بهروزی برای همه ایرانیان و فارسی زبانان عزیز، به ویژه کاربران محترم اینترنت،نام ماه های یاد شده را که در قالب دو بیت شعر است ؛جهت اطلاع شما عزیزان می آوریم .ماه های یاد شده از قرار زیر است :

موش و بقر و پلنگ و خرگوش، شمار

زین چهار چیز بگذرد، نهنگ آید و مار

آنگاه اسـب و گوســفنـــد شـمار

حمدونه* و مرغ و سگ و خوک، آخرکار

* حمدونه = میمون

با تشکر و دعای خیر – عباس معتقدی

سایت شیعه نت

بهار ۱۳۹۸

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صاحب وب سایت میباشد .

فلاح نت
قالب وردپرسقالب وردپرس